17-02-2020
Gdańscy myśliwi pomagają poznać groźną dla człowieka chorobę przenoszoną przez lisy.

Bąblowica inaczej echinokokoza jest chorobą pasożytniczą niebezpieczną dla człowieka, wywoływaną przez tasiemce z rodzaju Echinococcus. Choroba wywoływana jest przez pęcherzowe postacie tasiemców występujących głównie u psów (tasiemiec jednojamowy) oraz u lisów (tasiemiec wielojamowy). Postacie dojrzałe tych tasiemców bytują w organizmach leśnych zwierząt mięsożernych, głównie lisów a także u psów i innych gatunków psowatych, bąblowicę mogą przenosić również koty. Zagrożenie bąblowicą występuje zarówno na terenach leśnych, jak również w miastach. Człowiek jako żywiciel pośredni pasożytów, zaraża się jedząc niemyte jagody i owoce leśne (borówki, poziomki, jeżyny itp.), do których mogą być przyczepione jaja bąblowca. Do zakażenia może też dojść w skutek przypadkowego spożycia jaj tasiemców, które znajdować się mogą w wodzie lub glebie zanieczyszczonej odchodami zakażonych zwierząt, lub poprzez bezpośredni kontakt z lisami i psami, gdyż jaja tasiemca mogą się znajdować na sierści a także na pysku i języku zakażonych zwierząt oraz na przedmiotach zanieczyszczonych odchodami tych zwierząt.

Bąblowica stała się zagrożeniem w naszym regionie za sprawą nadmiernego wzrostu populacji lisów, które zwiększyły swą liczebność w skutek masowych szczepień przeciwko wściekliźnie, przy czym konieczność szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie nie budzi wątpliwości, gdyż jest to choroba groźna dla człowieka.

W związku z badaniami naukowymi nad bąblowicą wielojamową, realizowanymi przez Zakład Parazytologii Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Gdańsku podjął się udostępnienia upolowanych drapieżników, z których został pobrany materiał biologiczny, niezbędny do przeprowadzenia stosownych badań.

W pierwszej połowie lutego 2020 roku myśliwi okręgu gdańskiego dokonali odstrzału 175 lisów oraz 5 jenotów. Upolowane zwierzęta, po uroczystym zakończeniu okręgowych łowów na lisy w dniu 15 lutego 2020 r. w Pażęcach koło Stężycy zostały przekazane naukowcom z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz służbom weterynaryjnym.

Udział Polskiego Związku Łowieckiego w projekcie realizowanym przez Gdański Uniwersytet Medyczny, mającym na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Pomorza jest kolejnym dowodem na potrzebę prowadzenia gospodarki łowieckiej i regulacji populacji gatunków, które w przypadku nadmiernego zagęszczenia mogą stać się wektorem zagrożeń dla zdrowia, życia i gospodarki człowieka.

Artykuł wraz z relacją fotograficzną do pobrania w linku poniżej:

 https://kartuzy.info/artykul/iv-okregowe-polowanie/927373

 

Z myśliwski pozdrowieniem

           Darz Bór !

    Łowczy Okręgowy

         Michał Laska