02-09-2019
FESTIWAL KULTURY ŁOWIECKIEJ KNIEJA 2019

FESTIWAL KULTURY ŁOWIECKIEJ KNIEJA 2019

 

 

         Za nami XVI Festiwal Kultury Łowieckiej KNIEJA 2019.

Jest to od lat największa, otwarta, a od pięciu lat także bogatsza w myśliwskie tematy impreza, promująca łowiecką kulturę w naszym okręgu. Dla tych, którzy na nim byli załączone fotografie będą miłym wspomnieniem. Tym, którzy na nim nie byli pozwolą wczuć się w jego program i atmosferę.

         Rozpoczęły ją, jak co roku, dwie wystawy otwarte 4 i 5 lipca w GOK w Somoninie - wystawa fotograficzna Pana Marcina Zawadzkiego z „polowania obiektywem” na sawannach Afryki. Oprócz świetnych fotografii, bardzo ciekawa była również opowieść autora o ich powstaniu, co widać na załączonych fotkach z jej otwarcia.

 
       
 
       
 

 

 

W Sierakowicach, w drewnianym kościółku św. Marcina, wystawa malarska (40 akwarel ) kol. Krzysztofa Grebasza z KŁ „Knieja” Gdańsk. W otwarciu jej, oprócz myśliwskich fanfar w wykonaniu ZSM Gminy Sierakowice, towarzyszył koncert Pawła Nowaka z zespołem Klezmoret. Wystawę można jeszcze oglądać do końca sierpnia. Na załączonych zdjęciach można obejrzeć jej autora - obdarowywanego kwiatami przez Panią z sierakowickiego GOK, jak też i kustosza wystawy, kolegę Andrzeja Klamana.

 
       
 
         
 

Dniem festiwalowym był w tym roku dzień 13 lipca. Rozpoczęliśmy go już o godz. 09.00, w „namiocie edukacyjnym”, rozstawionym na odbywającym się tego dnia targowisku, gdzie w okresie lata „przewala się” wielka rzesza mieszkańców i turystów. Tam swoje stoiska rozstawiły Koła Gospodyń Wiejskich, Nadleśnictwo Kartuzy, Zarząd Okręgowy PZŁ w Słupsku, Koło Łowieckie „Szarak” Tczew i Lokalna Grupa Rybacka z Sierakowic. Przez cały czas obecni byli sokolnicy i  Komisja Kynologiczna ZO w Gdańsku z prezentacjami psów ras myśliwskich. Sygnaliści z GOK w Sierakowicach sygnałami i muzyką przyzywali do zajrzenia pod namiot. Największe zainteresowanie wzbudziły konkursy dla dzieci - te po raz pierwszy przeprowadzone przez KŁ „Szarak” Tczew, jak i Nadleśnictwa Kartuzy czy też ZO PZŁ w Słupsku. Wielką atrakcją był serwowany przez KŁ „Słonka” Sierakowice pieczony dzik, do którego ustawiały się długie kolejki. Konsumpcji towarzyszyły sygnały myśliwskie i występy kapeli Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca Sierakowice.

 
       
 
       
 
       
 
       
 
       
 
       
 
       
 
         
 

 

 

O godz. 11.00 przed drewnianym kościółkiem św. Marcina odbyła się oficjalna uroczystość otwarcia festiwalu przez Wójta Gminy Sierakowice, pana Tadeusza Kobielę. ZSM GOK pod batutą kompozytora odegrał Hejnał Festiwalu.

 

         Były przemówienia zaproszonych gości, m.in. goszczącego po raz pierwszy w historii festiwalu - V-ce Prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej Pana Andrzeja Hinca, który skierował wiele ciepłych słów do organizatorów i jego uczestników.

        

         Po ceremonii otwarcia rozpoczęły się przesłuchania w ramach XV Kaszubskiego Konkursu Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej. W konkursie wzięło udział 35 sygnalistów i 3 zespoły.

W klasie dziecięcej „D”, do lat 12: (8)

I miejsce - Wiktor Niedzielin z Nadleśnictwa Okonek

W klasie dla początkujących „C”: (11)

I miejsce – Grzegorz Wysocki z Nadleśnictwa Okonek

W klasie dla średnio zaawansowanych „B”: (10)

I miejsce – Wojciech Niezgódka z Nadleśnictwa Okonek

W klasie mistrzowskiej „A”: (6)

I miejsce – Beniamin Wroński z Technikum Leśnego w Warcinie

W klasie zespołowej muzyki myśliwskiej „MB”: (3)

I miejsce – Zespół „Echo kniei” Nadleśnictwa Okonek

        

         W ceremonii wręczenia nagród wzięli udział przedstawiciele fundatorów. „Nagrodę Główną”ufundowaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego - róg myśliwski „parforce” dla najlepszego zespołu Muzyki Myśliwskiej wręczyła Pani Danuta Rek.

Dla najlepszego sygnalisty w klasie dziecięcej – róg pszczyński - Pan Starosta Kartuski Bogdan Łapa i Nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy pan Michał Majewski.

W klasie dla początkujących – róg pszczyński – Wójt Gminy Sierakowice pan Tadeusz Kobiela.

W klasie dla średnio zaawansowanych – róg pszczyński – V-ce Wójt Gminy Sierakowice pan Zbigniew Fularczyk.

W klasie mistrzowskiej – róg pszczyński – Kierownik Biura Zarządu Okręgowego, dzisiaj już Łowczy Okręgowy, pan Michał Laska.

Równolegle z konkursem sygnalistów odbywały się III Warsztaty Wabienia Jeleni, poprowadzone przez znamienitych fachowców w tej dziedzinie - Panów Bogdana Michalaka i Tomasza Malińskiego. Warsztaty zakończyły się także konkursem do którego odważyło się podejść 5-cioro uczestników. Oto wyniki:

 

  1. Beniamin Wroński
  2. Michał Czapiewski
  3. Eryk Nadarzyński
  4. Wojciech Niezgódka
  5. Irena Paszylk

 

Za przygotowanie i poprowadzenie tej części festiwalu odpowiedzialne było KŁ „SŁONKA”  Sierakowice.

 
       
 

W godzinach popołudniowych odbył się już V, Kaszubski Konkurs Oceny Poroży Jeleni, poprowadzony przez KŁ SZARAK Gdańsk i KŁ im. Wojskiego w Gdyni. W konkursie wystartowało 16 starszych i młodszych kolegów a pierwsze trzy miejsca zajęli:

       Wojciech Waruszewski   KŁ Szarak  Tczew

        Marcin     Dziosa            KŁ Głuszec Wejherowo

       Jan           Gabryś            KŁ Bielik    Gdynia

 

 

Wręczenie nagród w obu tych konkursach zakończyło koncert galowy.

Przed godz. 16-tą przeszliśmy (ok 300 m), za pocztami sztandarowymi pod Ołtarz Papieski, gdzie pod przewodnictwem ks. prałata Andrzej Kosa, Kapelana Myśliwych Diecezji Pelplińskiej, odprawiona została msza hubertowska.Oprawę muzyczną mszy, na rogach naturalnych, zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich Gminy Sierakowice wraz z opiekunami. W tym roku, we mszy uczestniczyło 17 pocztów sztandarowych co jak na okręg z 71 kołami łowieckimi i trudny czas dla łowiectwa nie napawa radością.

 

Po mszy świętej większość uczestników udała się na biesiadę do Mirachowa – organizowaną od wielu już lat przez Pomorskie Towarzystwo Miłośników Muzyki i Kultury Łowieckiej z Sopotu, na której bawiono się do późnych godzin nocnych.

Kazimierz Kroskowski