10-09-2018
XV Festiwal Kultury Łowieckiej „KNIEJA”

Za nami XV Festiwal Kultury Łowieckiej KNIEJA 2018. Na początek zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć, by łatwiej przybliżyć i wyobrazić  sobie wszystkie związane z nim wydarzenia. Festiwal rozpoczął się tym razem inaczej, bowiem już  o godzinie 9 rano, w zbudowanych tuż przy targowisku -  dużym namiocie i scenie. Rozpoczęli wszystko sygnaliści myśliwscy GOK w Sierakowicach pół godzinnym koncertem  (by było głośno), sokolnicy ze Słupska i leśnicy z Nadleśnictwa Kartuzy. Towarzyszyła temu również i kuchnia myśliwska przygotowana przez Koła Gospodyń Wiejskich.Ponieważ sobota jest w Sierkowicach dniem targowym zainteresowanie było dość duże. By  nawiązać do tradycji i miejsca koncertowała również kaszubska kapela z Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca Gminy Sierakowice. Przewinęło się poprzez stoiska sporo ludzi, zarówno dorosłych , jak i dzieci co pokazało, że  inicjatywa jest jak najbardziej warta kontynuowania w latach przyszłych.

           O godzinie 11.00, w drewnianym zabytkowym kościele św. Marcina,  rozpoczął się XIV  Kaszubski Przegląd Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej. Rozpoczęły go dzieci do lat 12. Tu najlepszą okazała się Maria Stupienko  reprezentująca WKŁ „Jeleń” Lidzbark Warmiński. W klasie dla początkujących najlepszym był Tobiasz Warejko z Nadleśnictwa Okonek. W klasie dla średnio zaawansowanych zwycięzcą  okazał się Marek Szot z WKŁ nr 112 „Dzik” w Ornecie.

W klasie mistrzowskiej zwyciężył Natan Wojtyła ze Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki i Kultury Łowieckiej na Zamku w Bytowie.

         IV Kaszubski Konkurs Oceny Poroży Jeleni zgromadził 10 uczestników (jak na okręg gdański to naprawdę niewielu). Tę konkurencję wygrał Krystian Kordowski z KŁ „Szarak” Tczew. Miejsce drugie zajął Jan Mazurowski, również K.Ł. „Szarak” Tczew, a na trzecim uplasował się Michał Czapiewski z Nadleśnictwa Cewice.

         II Kaszubski Konkurs Wabienia Jeleni, połączony z poprzedzającymi go warsztatami nie zgromadziły wielu myśliwych ( przy Konkursie Wielkopolskim – 40-50 uczestników wyglądamy cienko i blado!). Warsztaty poprowadzili znamienici fachowcy w tej dziedzinie. Pan Bogdan Michalak leśnik, pisarz, międzynarodowy juror konkursów wabienia oraz Pan Tomasz Maliński Mistrz Europy i Mistrz Polski w tej dziedzinie. Do konkursu przystąpiło 6-ciu uczestników warsztatów, a pierwsze miejsce zajął Piotr Urban z K.Ł. „Jeleń” Gdańsk.

       Organizatorzy powrócili w tym roku do przemarszu korowodu pocztów sztandarowych, uczestników festiwalu KNIEJA i myśliwych przez Sierakowice -  ul.kartuską od GOK - do Ołtarza Papieskiego, a wszystko  z towarzyszeniem Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Sierakowice.

      Mszę Hubertowską koncelebrowaną przez Kapelana Myśliwych Diecezji Pelplińskiej ks. Andrzeja Kosa poprzedziła uroczystość nagrodzenia i wyróżnienia zwycięzców wszystkich festiwalowych konkursów, pokaz wabienia jeleni w wykonaniu samych mistrzów tej szlachetnej sztuki, a także krótki koncert muzyki myśliwskiej zespołu  „HUBERTUS-BRASS” z Gdyni, pod batutą Przemysława Żywickiego. Podczas mszy świętej, w wykonaniu tegoż zespołu usłyszeliśmy Polską Mszę Hubertowską Lecha Głowickiego. Szkoda, że ten zespół profesjonalnych przecież muzyków, między innymi, z powodu braku jakiegokolwiek zapotrzebowania łowiectwa gdańskiego na piękną muzykę myśliwską,  zapowiedział zakończenie działalności na tej niwie - i to definitywne.

    W Gminie Somonino, na scenie  koncertowej w Ostrzycach KNIEJA rozpoczęła  się już o godz. 14.00. Tam prym wiedzie od lat Koło Łowieckie „Łabędź” Kartuzy z siedzibą w Goręczynie  pod czujnym okiem GOK Somonino. Był program artystyczny dla dzieci, blok edukacyjny, pokaz psów ras myśliwskich, koncert zespołu HUBERTUS ze Sztumu no i serwowanie pieczonego dzika , licznie zgromadzonym turystom, przez najwyższych rangą członków koła. Po tych wszystkich atrakcjach, jak zawsze zabawa do północy.

    Ten festiwalowy dzień zakończył się dla bardzo wielu jego uczestników przejazdem do  Mirachowa, gdzie  miała miejsce XVIII Biesiada Myśliwska, czyli "Pomorskie Spotkania z Muzyką Myśliwską im. Bronisława Lisa”,  organizowana przez Pomorskie Towarzystwo Miłośników Muzyki Kultury Łowieckiej.

      Ze strony gdańskich myśliwych wszystkim zaangażowanym w organizację  XV już KNIEI należą się bardzo serdeczne podziękowania. Składamy je na ręce  włodarzy gmin Sierakowice i Somonino a w szczególności dziękujemy pracownikom Gminnych Ośrodków Kultury.

     Zawirowania około łowiectwa, mające miejsce w tym roku, spowodowały nie tylko w Sierakowicach dużo mniej liczny udział myśliwych. Miejmy nadzieje, że nowe władze łowiectwa, powstający nowy statut,  położą większy akcent na udział myśliwych w życiu kulturalnym społeczeństwa i dumne prezentowanie naszych  łowieckich tradycji, obyczajów i naszej kultury.

 

Kazimierz Kroskowski