04-09-2017
WARSZTATY KYNOLOGICZNE

W dniach 24-26 sierpnia 2017 roku odbyły się po raz pierwszy trzydniowe warsztaty kynologiczne zorganizowane przez Komisję Kynologiczną przy ORŁ w Gdańsku. Warsztaty zorganizowano na terenie Nadleśnictwa Kaliska (Leśnictwo Cis), na obwodzie KŁ Sokół nr 7 w Gdańsku.

            W czwartkowy ranek piętnastu uczestników stanęło na zbiórce przed osadą leśną w Gaju. Otwarcia dokonał Przewodniczący KK przy ORŁ w Gdańsku Marcin Rutkowski wraz z instruktorem Kolegą Wojciechem Łażewskim. Pierwsza godzina minęła na omówieniu spraw organizacyjnych warsztatów i podziału na grupy.

 

 

            Po omówieniu bieżących spraw trzy grupy ruszyły do pracy ze swoimi psami. Pierwsza grupa udała się na ścieżki tropowe, gdzie pod czujnym okiem instruktorów Koleżanki Aleksandry Klaus, Kolegi Jana Klausa i Kolegi Wojciecha Łażewskiego uczyły się i doskonaliły tropienie po farbie dziesięciogodzinnej. Druga grupa przewodników z psami szkoliła aspekty posłuszeństwa. Tam Kolega Marcin Rutkowski pomagał właścicielom psów wykonać odłożenie, współpracować z psem oraz sprawdzano reakcję na strzał. Trzecia grupa pracowała z psami na trenażerze pod czujnym okiem Koleżanki Małgorzaty Cysewskiej-Rześnej. Po zaliczeniu konkurencji grupy wymieniały się miejscami, do momentu kiedy każdy z psów zaliczył każdą konkurencję.

 

 

Po części praktycznej przyszedł czas na posiłek i chwilowy odpoczynek. Następnie rozpoczęła się część teoretyczna warsztatów, którą poprowadził doświadczony kynolog Kolega Wojciech Łażewski. Uczestnicy warsztatów tak bardzo byli zasłuchani, że wykłady skończyły się prawie dwie godziny po planowanym zakończeniu. Tak właśnie minął pierwszy dzień warsztatów.

            Drugiego dnia z samego rana zawitała na warsztatach Koleżanka Martyna Binek-Kasperkowiak przedstawiciel firmy TRACKER, która omówiła działanie i wykorzystanie obroży dla psów w/w firmy. Po części teoretycznej przyszedł czas na sprawdzenie i zademonstrowanie działania obroży w terenie. Na początek wykonano ścieżkę tropową z zaznaczeniem na mapie ścieżki, następnie zapięto obrożę TRACKER psu i przewodnik z psem poszli po sfarbowanym tropie. Na aplikacji współpracującej z obrożą można było zobaczyć jak rysuje się trasa wykonanej ścieżki tropowej oraz wykonaną pracę psa.

 

 

Koleżanka Martyna udała się również z uczestnikami warsztatów na ścieżki tropowe w terenie. Na miejscu założono obrożę TRACER'a jamnikowi szorstkowłosemu i sprawdzono działanie obroży i aplikacji typowo w terenie. Firma TRACKER za pośrednictwem Koleżanki Martyny przekazała Voucher dla najlepszego psa na Regionalny Konkurs Tropowców, który odbył się 27.08.2017 roku.

 

 

Do godziny 14:00 wszyscy uczestnicy warsztatów pracowali w pocie czoła ze swoimi psiakami w terenie. Po powrocie do osady, każdy chętnie usiadł do posiłku, by mieć jeszcze siły na część teoretyczną tego dnia. Z obserwacji organizatorów jasno wynikało, że uczestnicy nie pozostawią "suchej nitki" na instruktorach. Część teoretyczna drugiego dnia warsztatów w dużej mierze miała już wymiar burzliwej dyskusji, na tematy oczywiście związane z pracą psów myśliwskich w terenie. Bardzo nas ucieszył fakt, wielkiego "głodu" wiedzy ze strony kursantów. Dzień zakończył się kolacją i oczywiście niekończącymi się opowiadaniami o dochodzeniach postrzałków; wychowaniu psów; wyborze rasy czy też problemach z opanowaniem konkretnych umiejętności przez czworonogi.

            Sobotni dzień został przeznaczony typowo na część teoretyczną, którą poprowadził Kolega Jan Klaus z Kolegą Wojtkiem Łażewskim. Przewodnim tematem zajęć była reakcja zwierzyny na strzał, postępowanie z tuszami zwierzyny oraz teoria zapachów w terenie. Pod koniec zajęć podsumowano postępy pracy psów i przewodników a co najważniejsze instruktorzy udzielili wskazówek do dalszej samodzielnej pracy z psami. Oficjalnej zakończenia warsztatów kynologicznych dokonał Przewodniczący KK Marcin Rutkowski dziękując instruktorom za przekazaną wiedzę i poświęcony czas. A uczestnikom życzył wytrwałości w dalszej trudnej pracy z psami i cierpliwości. Podziękowania zostały również skierowane do Koleżanki Mirosławy i Magdaleny Malkus; Kolegi Piotra Radomskiego; Krzysztofa Sturgulewskiego i Kolegi Macieja Wąsa, za szczególną pomoc w organizacji warsztatów.  Ponadto uczestnicy oraz instruktorzy otrzymali skromne upominki ufundowane przez KK przy ORŁ w Gdańsku, przedstawiciela karm dla psów Tricolor sp. z o.o.

 oraz Nadleśnictwo Kaliska.

 

 

            Jako organizatorzy pierwszych takich warsztatów w naszym wykonaniu cieszymy się z licznej frekwencji oraz bardzo dziękujemy uczestnikom, którzy okazali się wspaniałymi przewodnikami i uważnymi słuchaczami. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mogli gościć równie wspaniałych ludzi jak w tym roku, by móc przekazać choć odrobinę wiedzy w pracy z psami.

 

                                                                                              Darz Bór

                                                                                              Maciej Wąs