08-11-2016
Pies i róg myśliwski w tradycji i kulturze łowieckiej

Już po raz czwarty miłośnicy psów myśliwskich i muzyki myśliwskiej spotkali się na pikniku szkoleniowym. Odbył się on 1 października w Bukowcu w stanicy Koła Łowieckiego „Szarak” w Tczewie .Impreza przerodziła się w fajne ,oczekiwane spotkania przyjaciół mających wspólne zainteresowania,  i chętnych do podzielenia się  doświadczeniami z Kolegami. Tym razem tematem przewodnim był „Pies myśliwski dla początkujących”. Prócz organizatorów tj Komisji Kultury Łowieckiej i Komisji Kynologicznej Gdańskiej i Elbląskiej ORŁ w pikniku uczestniczyli Przedstawiciel Marszałka województwa pomorskiego kol. Michał Laska, Z-ca Wójta Gminy Sierakowice Zbigniew Fularczyk,sędzia kynologiczny p. Maria Bruska oraz goście z Komisji hodowlanej ORŁ w Łodzi. Otwarcia pikniku dokonał kol. Jędrzej Czajkowski wiceprezes ORŁ w Gdańsku.W części muzycznej kol. Kazimierz Kroskowski  bardzo ciekawie i ze swadą zaprezentował historię rogu myśliwskiego i historyczne sygnały myśliwskie do polowania z psami. Wystąpił Zespół Sygnalistów przy GOK Sierakowice „Niedźwiedzie” przyjęty gromkimi oklaskami. Powstanie zespołu inspirował w dużym stopniu właśnie kol. Kazimierz Kroskowski ,który też prowadzi zajęcia  z zespołem. Członkami zespołu są głównie dzieci i młodzież .Wspaniały przykład pracy wychowawczej. Dziękować za to należy Z-cy Wójta Gminy p. Zbigniewowi Fularczykowi oraz  Pani Dyrektor GOK w Sierakowicach p. Irenie Kulwikowskiej . W czasie całej imprezy kol. Jolanta Rataj ,Grzegorz Bukała oraz Kazimierz Kroskowski umilali czas grą na rogach myśliwskich.

W części kynologicznej przewidziano m.in:

-Podstawy prawidłowego szkolenia psa myśliwskiego.

-Układanie młodego psa w teorii.

-Porady weterynaryjne

-Zachowania psa myśliwskiego-wady i zalety.

-Pokazy pracy psów myśliwskich.

Poszczególne tematy omawiali doświadczeni hodowcy psów :Piotr Radomski, Maria Bruska, Marta Połom -Ostrowska, Beata Żyder,Marcin Rutkowski. Sprawdzić można było pracę psa na ścieżce tropowej ,ciętość na ruchomym dziku itp.

Atrakcją spotkań jest pojawianie się nowych nieznanych ogółowi lub bardzo rzadkich ras psów myśliwskich.

W tym roku był to np. basset gaskoński o bardzo ciekawym umaszczeniu. Obecni byli również goście z Niemiec z pięknymi jamnikami.

Dodatkowym elementem był konkurs oceny wieńców jelenia. Świetna zabawa dla myśliwych i nie myśliwych. Tym razem główna nagroda powędrowała do Łodzi. Zakończeniem pikniku była biesiada .W czasie której obok posilania się można było wymieniać doświadczenia. Kto nie był na pikniku niech żałuje.

Piknik był świetnie zorganizowany .W organizacji wyróżnili się kol Jan Mazurowski Łowczy Koła Łowieckiego „Szarak” w Tczewie oraz kol. Piotr Radomski,Marcin Rutkowski ,Kazimierz Bigus,Kazimierz Kroskowski,Mariusz Nagórski,Grzegorz Bukała. Bardzo im za to dziękujemy.

 

Ryszard Mazurowski